Duma i uprzedzenie i zombie

W dzisiejszych czasach wszelkie miksy są niemal na porządku dziennym. Jednakże ta wiadomość wywołała we mnie niemały szok. No bo czy ktoś przy zdrowych zmysłach wyobrażał sobie, by klasyczną już powieść Jane Austen, Duma i uprzedzenie, przerobić na historię zombie? A jednak jest to możliwe. W kwietniu ukaże się książka Setha Grahame’a-Smitha Pride and Prejudice and Zombies, a studia filmowe już się biją o prawa do jej ekranizacji. Co ciekawe, to nie jedyna klasyczna powieść, która doczeka się tak drastycznej przeróbki.

W wywiadzie dla The Sunday Times Seth Grahame-Smith, autor książek How to Survive a Horror Movie i The Big Book of Porn, zdradził, że Jane Austen podłożyła w swojej powieści fundamenty pod historię zombie. “Dlaczego w oryginale pułk żołnierzy pojawił się pod drzwiami domu Lizzie Bennet zamiast walczyć z Napoleonem? To oczywiste, że mieli bronić rodzinę przed inwazją pożeraczy mózgów.”

Wyobraźcie sobie Benneta i jego czwórkę sióstr jako pogromców zombie, trenowanych od dzieciństwa w sztukach walki, którzy wspólnie z Fritzwilliamem Darcym stawiają czoła żywym trupom, przybywającym z zainfekowanego Londynu. Prawda, że urocze? Jeśli przełknęliście powyższą wizję, nie powinno Was zdziwić, że inne wydawnictwa także szykują swoje przeróbki w klimatach grozy.
Szykujcie się zatem na Wichrowe wzgórza Emily Bronte, w których zmarła Catherine powraca jako duch stylizowany na japońskie horrory i terroryzuje Heathcliffa. Z kolei Dziwne losy Jane Eyre Charlotty Bronte ukażą, że w domu Rochestera jest coś więcej niż tylko uwięziona, szalona małżonka, zaś w Młynie nad Flossą George’a Elliota pojawią się wątki składania ofiar z ludzi. A co na temat przeróbki swojej powieści powiedziałaby Jane Austen? Autorka książki Jane Austen: A Life, Claire Tomalin, twierdzi, że pisarce spodobałby się wątek zombie. “Wiele z jej wcześniejszych historii, pisanych dla braci, byłby pełne przemocy. Ona miała bardzo silne poczucie humoru i wiedziała, co lubią wydawcy.”

Szkoda tylko, że pewnie Keira Knightley nie zdecyduje się na występ w tym projekcie. Choć kto wie – jej zamiłowanie do filmów historycznych jest znane, więc może parę żywych trupów nie zrobi jej różnicy.


Źródło: http://niezlekino.pl/2009/02/10/duma-i-uprzedzenie-i-zombie/