10 filmów z zombie, które trzeba zobaczyć!!!

Temat żywych trupów w kinematografii, to temat rzeka. Powstało dużo świetnych jak i mnóstwo mniej udanych filmów z zombiakami w roli głównej. Ja postaram się przybliżyć wam tytuły, które każdy szanujący się fan zombie powinien znać. Przedstawiona poniżej dziesiątka filmów to moja żelazna klasyka kina z żywymi trupami.

 

 

alt

10. Noc Żywych Trupów 1968

Niezaprzeczalna klasyka, od której wszystko się zaczęło, która także zmieniła spostrzeganie żywych trupów w kinematografii. Z niewiadomych przyczyn umarli powracają do życia. Grupa przypadkowych ludzi przebywających w opuszczonym domku stara się przetrwać noc broniąc się przed atakami zombie. Film przełamuje wszystkie możliwe tabu i zakazy w formie, która w dalszym ciągu wywołuje przerażenie, zaciekawienie i zdumienie, a przede wszystkim trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Porównywane z Psychozą Alfreda Hitchcocka i Lśnieniem Stanley’a Kubricka dzieło George’a Romero weszło na trwałe do biblioteki kinowych arcydzieł, świadcząc, że prawdziwy talent nie jest ograniczony skromnymi środkami finansowymi.

alt

9. Zombie Pożeracze Mięsa 1979

Zaraz po The Beyond (Siedem Bram Piekieł) najlepszy obraz Fulciego z żywymi trupami w roli głównej. Pozbawiona załogi żaglówka dryfuje w kierunku otwartego morza. Zauważa to straż przybrzeżna, która usiłuje ją zawrócić, zaś z kabiny wyłania się zombie, które po chwili zostaje naszpikowane ołowiem i wyrzucone za burtę. Informacja o tym zdarzeniu porusza całe Stany Zjednoczone. Odnaleziona łódź należy do sławnego naukowca, który zaginął na Karaibach w tajemniczych okolicznościach. Pomimo banalnej fabuły, film odniósł ogromny sukces dzięki niespotykanej dotąd genialnej charakteryzacji i świetnym efektom gore, które to do dziś robią na widzu piorunujące wrażenie. Dzieło Fulciego nawet dziś świetnie broni się przed zalewem nowych filmów z zombiakami.

alt

8. Dzień Żywych Trupów 1985

Uważany przez wielu fanów grozy za najsłabszą część ze starej trylogii Romero o żywych trupach. Ja jestem przeciwnego zdania, jest on o wiele lepszy pod każdym względem niż osławiony „Świt Żywych Trupów” który też niemiłosiernie się dłużył. Fabuła filmu przedstawia się następująco: Zombie opanowały cały świat. Mała grupa ocalonych, wśród których są naukowcy i żołnierze schronili się przed napastnikami w opuszczonej kopalni. Naukowcy pracują nad lekiem, który mógłby sprawić, że umarli nie powstaną z grobu. Do badań potrzebne są im ciała zombie, których dostarczają żołnierze. Świetna charakteryzacja Saviniego i świetne sceny gore robią wrażenie nawet do dzisiaj.

alt

7. Siedem Bram Piekieł 1981

Mistrzostwo w wykonaniu Fulciego. Malarz odkrywa, że hotel w którym mieszka stoi na jednej z siedmiu bram piekieł, za co zostaje posądzony za czarnoksięstwo i ukrzyżowany przez tutejszych mieszkańców. Świetnie zrealizowany przemyślany w najdrobniejszych szczegółach obraz. Mimo tylu lat wciąż robi wrażenie. Nie będę się rozpisywał zbyt dużo, odsyłam do przeczytania recenzji, która znajduje się w dziale –  Zombie w filmie.

alt

6. Noc Żywych Trupów 1990 (Remake)

Świetny remake w wykonaniu Toma Saviniego, według mnie o wiele lepszy niż oryginał. Fabuła filmu prezentuje się podobnie jak w oryginale Romero, lecz z zupełnie innym zakończeniem. Siedmioro obcych sobie ludzi, odciętych od świata w położonej na uboczu opuszczonej farmie, stawia czoła całej armii krwiożerczych zombie, którzy budzą się do życia. Zombie nie znają litości zabijają i pożerają każdego, kto stanie na ich drodze. „Noc żywych trupów” to klasyka kina lat 90 – tych,  mrożący krew w żyłach horror, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny.

alt

5. 28 Tygodni Później 2007

Nic innego jak świetna kontynuacja filmu „28 dni później„, który rozgrywa się sześć miesięcy po tym, jak groźny wirus zasiał spustoszenie w Wielkiej Brytanii. Armia amerykańska ogłasza, że wirus został pokonany i można podjąć odbudowę kraju. Powraca pierwsza fala uchodźców, następuje łączenie rodzin, ale jedna z nich – nieświadomie – kryje straszny sekret. Wirus jeszcze nie umarł, przeciwnie – jest mocniejszy niż kiedykolwiek.  Film jeszcze lepszy niż pierwsza część, co rzadko się zdarza w kontynuacjach.

alt

4. Wysyp Żywych Trupów 2004

To mieszanka horroru, komedii i romansu, w której można odnaleźć nawiązania do najsłynniejszych przebojów gatunku. Shaun ma 30 lat, mieszka w Londynie i życie przelatuje mu przez palce. Cały czas przesiaduje w pubie ze swym kumplem Edem, co doprowadza do szału jego dziewczynę, Liz. Dopiero problemy w pracy, rozstanie z ukochaną i wysyp krwiożerczych zombie na londyńskie ulice uświadamiają mu jak beznadziejne życie prowadził do tej pory.

alt

3. O Miłości i Śmierci 1994

Główny bohaterem jest Francesco Dellamorte, samotny grabarz, który żyje jedynie pracą na cmentarzu i z niej się utrzymuje. Pomaga mu jego jedyny przyjaciel Gnaghi. Pracy jest sporo, gdyż zmarli pochowani na cmentarzu z niewyjaśnionych przyczyn ożywają po siedmiu dniach. Sytuacja jednak komplikuje się gdy Francesco zakochuje się w pięknej nieznajomej. Musi jednak pozbyć się jej tak jak reszty nieumarłych. Swą miłość na cmentarzu odnajduje również Gnaghi zakochując się w głowie dziewczyny, która zginęła w wypadku motocyklowym. Cały film jest oryginalną i ciekawą projekcją na pograniczu grozy i czarnego humoru.

alt

2. Powrót Żywych Trupów 1985

Kultowe dzieło Dan O’Bannona. Freddy rozpoczyna pracę w kostnicy, chłopak poznaje tajniki pracy, poznaje także tajemnice pewnych wojskowych pojemników z gazem. Przez brak odpowiedzialności pracowników zakładu gaz wydostaje się z pojemników, który w połączeniu z deszczem spada na teren cmentarza powodując ożycie pochowanych zwłok.

alt

1. Martwica Mózgu 1992

Akcja filmu rozgrywa się w latach pięćdziesiątych, główny bohater Lionel to młody, zakompleksiony chłopak mieszkający w pięknej posesji razem z zaborczą matką. Kobieta trzyma syna krótko i nie pozwala mu na spotykanie się z dziewczynami. Jednak pewnego dnia chłopak poznaje Paquitę, dziewczyna zaprasza go do zoo, do tego samego, do którego zostaje sprowadzone groźne zwierzę, pochodzące z Wyspy Czaszek, zwane małpo – szczurem, . Wkrótce zwierzę gryzie w rękę zaborczą matkę Lionela. Kobieta zamienia się w zombie. Zaczyna zarażać innych ludzi. Lionel i jego dziewczyna muszą zmierzyć się z hordami zombie. Klasyka kina gore i obowiązkowa pozycja.