[news] ParaNorman – w kinach

Dziś do kin w całej Polsce wchodzi animowany film ParaNorman opowiadający o mającym dar widzenia duchów chłopcu, który musi stawić czoła… inwazji zombie.

ParaNorman to amerykański film animowany z 2012 roku. Obraz powstał w studiu LAIKA odpowiedzialnym za animację Koralina i tajemnicze drzwi. Film wyreżyserowali Sam Fell i Chris Butler, a za scenariusz odpowiada Chris Butler, który oparł go na fabule Arianne Sutner i Stephena Stone. Muzykę skomponował Jon Brion.

Animacja opowiada o ataku zombie na małe miasteczko. 11-letni Norman Babcock jest uważany przez swoją rodzinę i kolegów za dziwaka. Zawsze trzyma się gdzieś z boku i nie ma prawdziwego przyjaciela. Ale nikt nie wie, jak niezwykłym chłopcem jest Norman – umie porozumiewać się z… duchami.

Okazuje się, że jego nadzwyczajne umiejętności mogą być potrzebne, by uratować miasteczko, w którym mieszka. Dawno temu pewna czarownica rzuciła na nie klątwę. Norman musi tę klątwę odwrócić i udobruchać czarownicę. Pomoże mu w tym naprędce zmontowana ekipa ratowników, w której znajdą się tak szkolni koledzy, jak i zaprzyjaźnione zombiaki. Razem będą musieli rozwiązać zagadkę, do której klucz ukryty jest w pewnej księdze. Jeśli im się uda – w miasteczku znowu będzie cicho i spokojnie. Ale jeśli nie podołają zadaniu… aż strach się bać.

W oryginalnej wersji językowej swoich głosów użyczyli: Kodi Smit-McPhee, Anna Kendrick, Christopher Mintz-Plasse i Casey Affleck. Z kolei w polskim dubbingu wystąpili: Franciszek Dziduch jako Norman, Kacper Cybiński – Neil, Justyna Bojczuk – Courtney, Mateusz Narloch – Alvin, Michał Podsiadło – Mitch, Joanna Węgrzynowska-Cybińska – Sandra, Grzegorz Pawlak – Perry, Barbara Zielińska – Babcia.

You don’t become a hero by being normal.

{youtube}_9nZEt7Ni9M{/youtube}

Tytuł oryginału: ParaNorman
Reżyser: Sam Fell, Chris Butler
Scenariusz: Chris Butler
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 21 września 2012
Gatunek: animowany, fantasy, komedia, przygodowy
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 93 min
Przedział wiekowy: b/o